odzywka.eu Zobacz ranking
Menu

Informacja o współpracy: część odnośników do sklepów to linki afiliacyjne. Jeśli kupisz przez nie produkt, otrzymamy prowizję — dla Ciebie cena pozostaje bez zmian. Nie wpływa to na kolejność w rankingu ani na treść recenzji. Zobacz, jak finansujemy serwis.

Ranking 2026 · aktualizacja 20 sierpnia 2026

Ranking odżywek do rzęs

Osiem preparatów dostępnych w Polsce, pięć kryteriów oceny i jedno pytanie, na które chcieliśmy odpowiedzieć: która odżywka do rzęs naprawdę daje efekt, którego obiecuje etykieta — i ile realnie kosztuje pełna kuracja.

Produkty w teście8
Kryteria oceny5
Długość kuracji12 tyg.
Najlepszy wynik9,5/10
Zbliżenie na oko kobiety z gęstymi, zadbanymi rzęsami
Zwycięzca rankinguQualash Advanced — 9,5/10
Bez płatnych miejsc w rankingu Ocena na podstawie składu INCI Koszt liczony za mililitr Aktualizacja co kwartał

Wybór redakcji · miejsce 01

Qualash Advanced Eyelash Serum

Najszybsze i najmocniejsze działanie w całym zestawieniu.

Skuteczność
9,8
Bezpieczeństwo
9,2
Tempo efektów
9,8
Skład INCI
9,4
Cena za efekt
9,5

Formuła hybrydowa: dwa peptydy i argininę uzupełnia ethyl tafluprostamide, czyli analog prostaglandyny w stężeniu poniżej 1%. To tłumaczy tempo — pierwsze zmiany widać po 2–3 tygodniach, szybciej niż u czystych peptydów. Skład jest przy tym wyjątkowo czysty pod kątem alergenów: bez substancji zapachowych, olejów i izotiazolinonów. Zastrzeżenia dotyczą nie podrażnień, lecz konkretnych grup, którym odradza się analogi prostaglandyn.

Qualash Advanced Eyelash Serum — zwycięzca rankingu odżywek do rzęs

Pełne zestawienie

Osiem odżywek do rzęs od najlepszej do najsłabszej

Każdy produkt dostał ocenę w pięciu kategoriach. Punktacja końcowa to średnia ważona — skuteczność liczy się najbardziej, cena najmniej, bo najtańsza odżywka, która nie działa, nie jest żadną oszczędnością.

01Miejsce

Qualash Advanced Eyelash Serum — opakowanie odżywki do rzęs

Qualash Advanced Eyelash Serum

Qualash · 3,5 ml · formuła peptydowo-prostaglandynowa

Formuła hybrydowa: dwa peptydy i argininę uzupełnia ethyl tafluprostamide, czyli analog prostaglandyny w stężeniu poniżej 1%. To tłumaczy tempo — pierwsze zmiany widać po 2–3 tygodniach, szybciej niż u czystych peptydów. Skład jest przy tym wyjątkowo czysty pod kątem alergenów: bez substancji zapachowych, olejów i izotiazolinonów. Zastrzeżenia dotyczą nie podrażnień, lecz konkretnych grup, którym odradza się analogi prostaglandyn.

Skuteczność
9,8
Bezpieczeństwo
9,2
Tempo efektów
9,8
Cena za efekt
9,5
  • Najszybsze efekty w zestawieniu — pierwsze zmiany po 2–3 tygodniach
  • Dwa peptydy wzrostowe plus arginina, nie jeden składnik aktywny
  • Zawiera ethyl tafluprostamide — analog prostaglandyny
  • Odradzany przy jaskrze, w ciąży i podczas karmienia piersią
9,5/10

ok. 149–170 złok. 43–49 zł / ml

Sprawdź cenę Pełna recenzja

02Miejsce

RevitaLash Advanced Eyelash Conditioner — opakowanie odżywki do rzęs

RevitaLash Advanced Eyelash Conditioner

RevitaLash Cosmetics · 2,0 ml · formuła peptydowa

Klasyk kategorii i punkt odniesienia dla całej reszty rynku. Formuła BioPeptin działa wolniej niż liderzy zestawienia, ale bardzo równo — rzęsy zyskują raczej gęstość i połysk niż spektakularną długość. Największym minusem pozostaje cena za mililitr.

Skuteczność
9,5
Bezpieczeństwo
9,4
Tempo efektów
8,9
Cena za efekt
8,4
  • Najlepiej udokumentowana marka w kategorii
  • Bardzo dobra tolerancja przy wrażliwych oczach
  • Najwyższa cena za mililitr w zestawieniu
  • Na pierwsze efekty czeka się dłużej niż przy liderze
9,3/10

ok. 260–330 złok. 130–165 zł / ml

Sprawdź cenę Pełna recenzja

03Miejsce

M2 Beauté Eyelash Activating Serum — opakowanie odżywki do rzęs

M2 Beauté Eyelash Activating Serum

M2 Beauté · 5,0 ml · formuła peptydowa

Pięć mililitrów w opakowaniu to najwięcej w całym rankingu, więc mimo wysokiej ceny katalogowej koszt miesiąca kuracji wypada rozsądnie. Efekt jest łagodny i stopniowy — to propozycja dla osób, które chcą poprawić kondycję rzęs, a nie zbudować je od zera.

Skuteczność
9,2
Bezpieczeństwo
9,3
Tempo efektów
8,7
Cena za efekt
8,6
  • Największa pojemność w zestawieniu — 5 ml
  • Bardzo dobra dostępność w drogeriach stacjonarnych
  • Wysoka cena jednorazowego zakupu
  • Efekt długości mniej spektakularny niż u liderów
9,1/10

ok. 310–360 złok. 62–72 zł / ml

Sprawdź cenę Pełna recenzja

04Miejsce

Xlash Eyelash Serum — opakowanie odżywki do rzęs

Xlash Eyelash Serum

Xlash Cosmetics · 3,0 ml · formuła peptydowa

Odżywka, która najczęściej trafia do koszyka przy pierwszym zakupie — i słusznie, bo daje szybkie, widoczne zagęszczenie w cenie środka stawki. Skład jest mniej rozbudowany niż u trójki z podium, a część użytkowniczek zgłasza lekkie szczypanie w pierwszym tygodniu.

Skuteczność
8,8
Bezpieczeństwo
8,9
Tempo efektów
8,8
Cena za efekt
8,7
  • Szybkie pierwsze efekty — zwykle po miesiącu
  • Bardzo dobra relacja ceny do jakości
  • Krótszy skład aktywny niż u produktów z podium
  • Możliwe przejściowe szczypanie na starcie kuracji
8,8/10

ok. 150–200 złok. 50–67 zł / ml

Sprawdź cenę Pełna recenzja

05Miejsce

Realash Eyelash Enhancer — opakowanie odżywki do rzęs

Realash Eyelash Enhancer

Orphica · 3,0 ml · formuła peptydowa

Realash to bezpieczny wybór dla kogoś, kto chce sprawdzoną odżywkę bez płacenia za logo premium. Rzęsy wyraźnie się wzmacniają i przestają wypadać, ale przyrost długości jest umiarkowany — to raczej kuracja regeneracyjna niż spektakularna metamorfoza.

Skuteczność
8,5
Bezpieczeństwo
8,8
Tempo efektów
8,2
Cena za efekt
8,6
  • Bardzo dobra regeneracja osłabionych rzęs
  • Polska marka z długą obecnością na rynku
  • Umiarkowany przyrost długości
  • Wolniejszy start niż u czołówki
8,5/10

ok. 130–170 złok. 43–57 zł / ml

Sprawdź cenę Pełna recenzja

06Miejsce

Long4Lashes Serum przyspieszające wzrost rzęs — opakowanie odżywki do rzęs

Long4Lashes Serum przyspieszające wzrost rzęs

Oceanic · 3,0 ml · formuła peptydowo-odżywcza

Jeżeli pierwsza kuracja ma być testem, a nie inwestycją, to jest właśnie ten produkt. Formuła hipoalergiczna, dermatologicznie przetestowana, dostępna w każdej aptece. Efekt jest realny, ale wolniejszy i mniej wyrazisty niż u droższej konkurencji — trzeba dać jej pełne trzy miesiące.

Skuteczność
7,9
Bezpieczeństwo
9,2
Tempo efektów
7,4
Cena za efekt
9,6
  • Najniższy koszt kuracji w zestawieniu
  • Formuła hipoalergiczna, dobra dla alergików
  • Efekty pojawiają się najpóźniej z całej czołówki
  • Przyrost długości raczej symboliczny
8,3/10

ok. 50–90 złok. 17–30 zł / ml

Sprawdź cenę Pełna recenzja

07Miejsce

Miralash Eyelash Enhancer — opakowanie odżywki do rzęs

Miralash Eyelash Enhancer

Miralash · 3,0 ml · formuła peptydowa

Miralash najmocniej pracuje nad kolorem i gęstością — rzęsy wyglądają na ciemniejsze i bardziej zwarte, zanim jeszcze urosną. Producent obiecuje efekt w 28 dni; w praktyce warto założyć dwa razy tyle. Skład jest przyzwoity, choć bez wyróżników.

Skuteczność
8,0
Bezpieczeństwo
8,6
Tempo efektów
7,9
Cena za efekt
8,0
  • Zauważalne przyciemnienie rzęs
  • Dobra gęstość u nasady
  • Obietnica „28 dni” jest optymistyczna
  • Mniej rozbudowany skład niż u czołówki
8,1/10

ok. 120–160 złok. 40–53 zł / ml

Sprawdź cenę Pełna recenzja

08Miejsce

Eveline Cosmetics Serum do rzęs 5w1 z olejkiem arganowym — opakowanie odżywki do rzęs

Eveline Cosmetics Serum do rzęs 5w1 z olejkiem arganowym

Eveline Cosmetics · 10,0 ml · formuła odżywcza (bez peptydów wzrostowych)

To nie jest odżywka wzrostowa i nie należy jej tak oceniać. Olej arganowy z pantenolem odbudowuje przesuszone, połamane rzęsy po przedłużaniu i henny, ale nie pobudza cebulek do wydłużania fazy wzrostu. Za dwadzieścia kilka złotych spełnia dokładnie to zadanie.

Skuteczność
6,4
Bezpieczeństwo
9,0
Tempo efektów
6,2
Cena za efekt
9,8
  • Najniższa cena i największa pojemność
  • Świetna regeneracja po przedłużanych rzęsach
  • Brak peptydów stymulujących wzrost
  • Nie wydłuża rzęs — tylko poprawia ich kondycję
7,4/10

ok. 20–35 złok. 2–4 zł / ml

Sprawdź cenę Pełna recenzja

Kolejność ustala redakcja. Żaden producent nie ma wpływu na pozycję w zestawieniu.

Porównanie

Tabela: skład, pojemność i koszt kuracji

Najszybszy sposób, żeby sprawdzić, czy droższa odżywka faktycznie jest droższa. Kolumna „cena za ml” bywa zaskakująca.

Porównanie odżywek do rzęs — ceny orientacyjne, sprawdzone 20 sierpnia 2026.
#ProduktOcenaTyp formułyPojemnośćCenaPierwsze efekty
1. Qualash Advanced Eyelash Serum
Qualash
9,5 peptydowo-prostaglandynowa 3,5 ml ok. 149–170 zł
ok. 43–49 zł / ml
2–3 tygodnie
2. RevitaLash Advanced Eyelash Conditioner
RevitaLash Cosmetics
9,3 peptydowa 2,0 ml ok. 260–330 zł
ok. 130–165 zł / ml
4–6 tygodni
3. M2 Beauté Eyelash Activating Serum
M2 Beauté
9,1 peptydowa 5,0 ml ok. 310–360 zł
ok. 62–72 zł / ml
4–6 tygodni
4. Xlash Eyelash Serum
Xlash Cosmetics
8,8 peptydowa 3,0 ml ok. 150–200 zł
ok. 50–67 zł / ml
4 tygodnie
5. Realash Eyelash Enhancer
Orphica
8,5 peptydowa 3,0 ml ok. 130–170 zł
ok. 43–57 zł / ml
4–6 tygodni
6. Long4Lashes Serum przyspieszające wzrost rzęs
Oceanic
8,3 peptydowo-odżywcza 3,0 ml ok. 50–90 zł
ok. 17–30 zł / ml
6 tygodni
7. Miralash Eyelash Enhancer
Miralash
8,1 peptydowa 3,0 ml ok. 120–160 zł
ok. 40–53 zł / ml
4–6 tygodni
8. Eveline Cosmetics Serum do rzęs 5w1 z olejkiem arganowym
Eveline Cosmetics
7,4 odżywcza (bez peptydów wzrostowych) 10,0 ml ok. 20–35 zł
ok. 2–4 zł / ml
6–8 tygodni

Metodologia

Pięć kryteriów, według których oceniamy

Nie ważymy rzęs na aptekarskiej wadze — oceniamy to, co da się sprawdzić uczciwie: skład, deklaracje producenta, dostępne badania, ceny w polskich sklepach i doświadczenie z użytkowania. Pełny opis znajdziesz w sekcji jak testujemy.

01 · waga 30%

Skuteczność

Realny przyrost długości i gęstości po 12 tygodniach codziennego stosowania.

02 · waga 25%

Bezpieczeństwo

Skład pod kątem analogów prostaglandyn, podrażnień, ryzyka przebarwień i tolerancji przez wrażliwe oczy.

03 · waga 15%

Tempo efektów

Jak szybko widać pierwszą różnicę — liczymy od pierwszej aplikacji do zauważalnego zagęszczenia.

04 · waga 20%

Skład INCI

Jakość i stężenie substancji czynnych, obecność wypełniaczy, przejrzystość deklaracji producenta.

05 · waga 10%

Cena za efekt

Koszt pełnej kuracji przeliczony na mililitr i na miesiąc stosowania.

Zasada

Żadnego miejsca nie da się kupić

Zarabiamy na prowizji od sklepów, ale prowizja jest podobna dla każdego produktu i nie zmienia kolejności. Gdy produkt wypada słabo, piszemy to wprost.

Zanim kupisz

Jak wybrać odżywkę do rzęs dla siebie

Zacznij od typu formuły

Peptydy działają wolniej, ale nie niosą ryzyka przebarwień powiek ani ciemnienia tęczówki. Analogi prostaglandyn dają szybszy efekt kosztem tolerancji. Jeśli to Twoja pierwsza kuracja, wybierz preparat peptydowy — różnice tłumaczymy w tekście peptydy czy prostaglandyny.

Policz koszt mililitra, nie opakowania

Odżywki mają od 2 do 10 ml. Przy jednej aplikacji dziennie opakowanie 3 ml starcza na około trzy miesiące, czyli dokładnie na jedną kurację. Dwumililitrowe buteleczki bywają na styk, a przy 10 ml zwykle płacisz za produkt kondycjonujący, a nie wzrostowy.

Sprawdź, czy oczy są wrażliwe

Noszenie soczewek, alergiczne zapalenie spojówek, skłonność do jęczmieni — w takich przypadkach warto zacząć od produktu hipoalergicznego i aplikować co drugi dzień przez pierwszy tydzień. Long4Lashes i Realash są tu najbezpieczniejszymi wyborami.

Zaplanuj trzy miesiące, nie trzy tygodnie

Największym powodem rozczarowania nie jest zły produkt, tylko za wczesna ocena. Rzęsa żyje 8–12 tygodni i dopiero nowo wyrastające włoski pokazują, co odżywka potrafi. Zrób zdjęcie na starcie — po dwóch miesiącach będzie jedynym wiarygodnym punktem odniesienia.

Pełny poradnik zakupowy

Pytania i odpowiedzi

Najczęstsze pytania o odżywki do rzęs

Która odżywka do rzęs jest najlepsza w 2026 roku?

Najwyższą ocenę — 9,5/10 — dostał Qualash Advanced, bo działa najszybciej i najmocniej: pierwsze zagęszczenie po 2–3 tygodniach, dwa peptydy wzrostowe plus arginina i 3,5 ml na pełną kurację. Skład jest przy tym czysty pod kątem alergenów — bez substancji zapachowych, olejów i izotiazolinonów. Jedno zastrzeżenie: zawiera ethyl tafluprostamide, analog prostaglandyny w stężeniu poniżej 1%, więc odradza się go przy jaskrze, w ciąży i podczas karmienia piersią. Jeśli szukasz preparatu zupełnie bez tej grupy składników, najwyżej oceniamy RevitaLash Advanced (9,3).

Po jakim czasie widać efekty stosowania odżywki do rzęs?

Pierwsze zmiany — mniejsze wypadanie i lekkie zagęszczenie u nasady — pojawiają się zwykle między 3. a 6. tygodniem. Pełny efekt widać po 10–12 tygodniach, bo tyle trwa jeden cykl życia rzęsy. Odżywka nie przyspiesza wzrostu istniejących włosków, tylko wydłuża fazę anagenu tych, które dopiero wyrastają. Szczegółowy kalendarz opisaliśmy w tekście ile czeka się na efekty odżywki do rzęs.

Czy odżywki do rzęs są bezpieczne?

To zależy od typu formuły. Preparaty czysto peptydowe — jak RevitaLash, M2 Beauté czy Long4Lashes — uchodzą za bezpieczne przy prawidłowym stosowaniu. Wyższe ryzyko wiąże się z analogami prostaglandyn (bimatoprost, izopropylowy ester kloprostenolu, ethyl tafluprostamide), które mogą powodować przekrwienie spojówek, przebarwienia skóry powiek, a w rzadkich przypadkach zmianę odcienia tęczówki. Przy każdym produkcie w rankingu podajemy typ formuły wprost; szczegóły zebraliśmy w tekście o skutkach ubocznych odżywek do rzęs.

Ile kosztuje kuracja odżywką do rzęs?

Sensowna kuracja to wydatek od 50 zł (Long4Lashes) do ponad 300 zł (RevitaLash, M2 Beauté). Kluczowa jest jednak nie cena opakowania, lecz koszt mililitra: 2 ml za 300 zł wypada gorzej niż 3,5 ml za 160 zł. W tabeli porównawczej podajemy obie wartości, żeby dało się to porównać uczciwie.

Jak często stosować odżywkę do rzęs?

Raz dziennie, wieczorem, na oczyszczoną i całkowicie suchą powiekę — jedno muśnięcie wzdłuż linii wzrostu górnych rzęs, tak jak przy cienkim eyelinerze. Dolnych rzęs się nie smaruje; preparat i tak rozprowadzi się przy mruganiu. Po osiągnięciu efektu przechodzi się na fazę podtrzymującą, czyli 2–3 aplikacje w tygodniu.

Czy odżywkę do rzęs można stosować przy przedłużonych rzęsach?

Tak, ale wyłącznie preparaty na bazie wody, nie oleiste. Formuły z olejami rozpuszczają klej i skracają żywotność stylizacji. Odżywkę nakłada się wtedy wyłącznie na skórę przy linii rzęs, nigdy na same przedłużki. Po zdjęciu przedłużanych rzęs kuracja jest wręcz wskazana — naturalne włoski są zwykle osłabione i przerzedzone.

Czy po odstawieniu odżywki rzęsy wracają do stanu wyjściowego?

Tak. Odżywka nie zmienia genetycznie uwarunkowanej długości rzęs — utrzymuje jedynie dłuższą fazę wzrostu. Po odstawieniu rzęsy stopniowo, w ciągu 2–3 miesięcy, wracają do stanu sprzed kuracji. Dlatego producenci zalecają fazę podtrzymującą zamiast całkowitego przerwania stosowania.

Czym różni się odżywka do rzęs od serum do rzęs?

W praktyce niczym — oba określenia opisują ten sam typ produktu i bywają używane zamiennie przez tych samych producentów. Znaczenie ma wyłącznie skład: czy preparat zawiera peptydy stymulujące wzrost, czy tylko składniki kondycjonujące, takie jak pantenol i oleje. To pierwsze wydłuża rzęsy, to drugie poprawia ich wygląd i wytrzymałość.

Zobacz wszystkie pytania i odpowiedzi

Podsumowanie

Jedna odżywka, trzy miesiące, zero improwizacji

Jeśli liczy się przede wszystkim tempo i siła efektu, zwycięzca rankingu jest najmocniejszą propozycją w zestawieniu — pod warunkiem, że nie masz przeciwwskazań do analogów prostaglandyn. Szukasz łagodniejszej, czysto peptydowej alternatywy? Sprawdź RevitaLash Advanced.

Portret kobiety w naturalnym makijażu z podkreślonymi rzęsami